Blog

Certyfikaty dla przewoźników. W które wyróżnienia warto zainwestować prowadząc biznes transportowy?

4 czerwca 2019

Załadowcy coraz częściej oczekują od przewoźników certyfikatów poświadczających bezpieczeństwo łańcucha dostaw i wysokiej jakości świadczonych przez firmy transportowe usług. Bez nich coraz trudniej będzie nadążyć za zachodnią konkurencją w walce o lukratywne kontrakty.

Decyzję o zdobyciu certyfikatów związanych z branżą transportową podejmuje coraz więcej firm, które chcą na europejskim rynku konkurować nie tylko ceną, ale i jakością usług. Ich zdobycie przynosi firmie przewozowej szereg strategicznych, organizacyjnych i operacyjnych korzyści w całym łańcuchu dostaw.

ISO 28000 – bezpieczeństwo całego łańcucha dostaw 

Od 2015 r. polskie firmy przewozowe mogą zdobyć ISO 28000, czyli certyfikat potwierdzający zdolność organizacji do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa powierzanych jej towarów. Taki dokument daje przewoźnikowi lepszą pozycję w negocjacjach z klientami, jednocześnie umożliwiając uzyskanie wyższych stawek i co za tym idzie generowanie większych dochodów.

Celem systemu jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, poprzez wdrożenie i utrzymanie zabezpieczeń, przez każdego uczestnika łańcucha, tak aby zapewnić bezpieczeństwo całości.

Mimo, że ISO 28000 jest w naszym kraju pięciokrotnie mniej popularne niż np. w Niemczech, to świadomość przewoźników dotycząca certyfikatów rośnie. Głównie za sprawą wymogów producentów, których potrzeby kształtują rynek transportowy. Widać to szczególnie m.in. w bardzo wymagającej branży automotive, w której przewoźnik już na etapie stawania do przetargu na obsługę transportową musi potwierdzić fakt dysponowania certyfikatem ISO. Dotychczas najpopularniejszym standardem wymaganym przez załadowców z branży automotive było ISO 9001, czyli norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się norma ISO 28000.

 

Zainteresowanie certyfikatem ISO 28000 w naszym kraju zaczęło szczególnie rosnąć od 2017 roku, od kiedy wymóg posiadaniego tego certyfikatu na wszystkich swoich podwykonawców nałożył koncern IKEA.
IKEA poprosiła wszystkich partnerów biznesowych (…) o certyfikację najpóźniej do 31 sierpnia 2020 jednym ze standardów: C-TPAT, AEO lub ISO 28000” – potwierdził fakt takiego wymogu Mattias Hennius z biura prasowego IKEA of Sweden AB w rozmowie z branżowym serwisem trans.info.

Dokument ten to gwarancja dla klienta, że firma transportowa jest solidna i potrafi m.in. zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych incydentów w systemie bezpieczeństwa i zapewnić bezproblemową i terminową dostawę. Co ważne, ISO 28000 jest osiągalne również dla małych firm przewozowych. Transauditors.eu uzależnia koszt certyfikatu od wielkości posiadanej floty.

Jeśli jesteś zaintersowany informacjami o ISO 28000 wypełnij FORMULARZ KONTAKTOWY.

Certyfikaty TCC Elite – dla transportowych liderów na Trans.eu

Użytkownicy platformy Trans.eu mogą podnieść swoją wartość rynkową zdobywając certyfikat TCC Elite. To specjalne odznaczenie nadawane najlepszym przewoźnikom na Platformie Trans, w trakcie procesu zwanego TransAudit po spełnieniu określonych kryteriów.
Firmy zajmujące się transportem lekkim mogą starać się o uzyskanie certyfikatu TCE Elite, czyli odpowiednika TCC Elite dla firm dysponujących flotą pojazdów do 3,5T. 

Przewoźników z certyfikatami Trans.eu wyróżnia

– solidne ubezpieczenie, które dzięki 13 kluczowym zapisom w polisie OCP daje pewność wypłaty odszkodowania,
– nowoczesna flota (pojazdy o niskiej awaryjności spełniające europejskie normy ekologiczne),
– zintegrowana telematyka (wszystkie pojazdy wyposażone w system GPS pozwalający m.in. na monitoring floty na platformie Trans.eu),
– doświadczenie w branży przewozowej (firmy z certyfikatem posiadają przynajmniej dwa lata doświadczenia),
– zaufanie klientów, o którym świadczą pozytywne opinie klientów.

Znaki certyfikatów (zarówno TCE Elite jak i TCC Elite) widnieją przy profilu użytkownika. Oba odznaczenia są coraz lepiej rozpoznawalne także wśród klientów spoza platformy Trans.eu.

Przekonanie klientów przy tak dużej konkurencji jest bardzo trudne. TCE ELITE pomaga nam w tym że nasi partnerzy biznesowi wiedzą że mają do czynienia z rzetelnym oraz sprawdzonym przewoźnikiem. – mówi Krzysztof Szylar z firmy przewozowej TB Logistics, jednego z certyfikowanych przewoźników. Przedsiębiorstwo które funkcjonuje na konkurencyjnym rynku, bez wyraźnej idei ma małe szanse na funkcjonowanie w długim okresie. Certyfikacja między innymi decyduje o tym, że klient wybiera ofertę firmy spośród wielu innych. Przewagę buduję się w oparciu o cenę, jakość usług, oraz sprawdzone elementy łańcucha dostaw – dodaje Szylar.

Również Paweł Wójciak z firmy transportowej Xantos Sp. z o.o. nie miał wątpliwości decydując się na dalszy udział w programie certyfikacyjnym TCC Elite.

Zdecydowaliśmy się na kontynuację programu TCC Elite, bo certyfikat potwierdza wysoki serwis naszych usług. Stanowi również wartość dla klientów, którzy doceniają to wyróżnienie i coraz częściej pytają o nie – tłumaczy.

 

 

Jakie korzyści daje TCC Elite?

Poważni gracze na rynku wśród załadowców cenią sobie nie tyle niskie ceny usług, co ich jakość. Dlatego każdy z dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw, terminowość i rzetelność będzie kartą przetargową w negocjacjach z potencjalnym klientem. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie certyfikatów TCE/TCC.

Certyfikowani przewoźnicy są specjalnie pozycjonowani na Platformie Trans.eu. Aby jeszcze efektywniej zdobywać zlecenia i promować się jako przeaudytowani i certyfikowani przewoźnicy, firmy nagrodzone wyróżnieniem otrzymują specjalny pakiet do promocji firmy, m.in.

– specjalny kilkustronicowy raport poaudytowy, który zaświadcza, że firma przeszła audyt (jedyny taki na rynku),
– certyfikat w pdf do wstawienia na stronie,
– dodatkowe referencje od audytora (w 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim),
– zestaw naklejek do oklejenia swojej floty,
– zestaw bannerów do wstawienia pod stopką,
czy wizytówkę na stronie certyfikatu i w publikacjach dla załadowców.

Certyfikaty na Platformie Trans – dlaczego warto?

Certyfikaty mają też strategiczne znaczenie, jeśli chodzi o działalność przewoźników na Trans.eu.

Firmy transportowe, które pomyślnie przeszły audyt, są wyróżniane również poprzez specjalny algorytm rekomendujący Smartmatch. To nowe narzędzie, którego celem jest dopasowywanie ofert z platformy do profilu danej firmy. Mechanizm szacuje jakość usług przewoźnika na podstawie danych dotyczących aktywności firmy na Transie, podejmowanych działań, jakości polisy OCPD, reputacji czy posiadanych certyfikatów. Następnie porównuje te wartości z innymi użytkownikami i dopiero wtedy fracht zostaje zaproponowany przewoźnikowi. Posiadaczom odznaczeń wewnętrznych Trans.eu algorytm proponuje najlepsze zlecenia, zyskają więc oni na czasie poszukiwań ładunków na giełdzie. To jeden z kluczowych argumentów, dla których warto posiadać certyfikaty Trans.eu.

Dodatkowo firmy certyfikowane są także prezentowane w nowej aplikacji TFS specjalnie zbudowanej dla załadowców (Trans for Shippers) jako przedsiębiorstwa rekomendowane do współpracy.
Sam certyfikat nadawany jest najlepszym przewoźnikom bezpłatnie. Płatny jest audyt, który trzeba przejść, aby otrzymać certyfikat. Jego koszt uzależniony jest od wielkości firmy i zaczyna się już od 500 PLN netto.

Jeśli jesteś zaintersowany informacjami o TCC Elite wypełnij FORMULARZ KONTAKTOWY.

Autor:

Zapytaj o ofertę